Author:

Official Sponsor

News · Irondale News


This past Saturday, Irondale’s Speech Team earned 4th place at the Fridley Tournament. Katie Robertson took 1st Place in Informative Speaking for the second week in a row, Anna Lau earned a 3rdplace trophy for Humorous Interp, and Emalee Stone received 7th place in the same category. Several competitors won a baked potato for honorable mention.  Congratulations!

 

Knights Boys’ Swim competed in the Minnesota State Meet where the 200 Free Relay team of Pehl, Steiner, Larson, and Gehring finished 19th.  Greg Pehl finished 14th in the 100 Fly and set a new school record.  At last night’s swim and dive team banquet, the following awards were given out:  MVP: Greg Pehl, Most Improved: Ben Schley, Hardest Worker: Sam Walker and Mason Gehring, Knight (Team Spirit): Vincent Lai, and Academic Achievement: Sam Walker.  All Conference Honorable Mention: Sam Walker & Vincent Lai and All Conference: Daniel Larson, Mason Gehring, Greg Pehl, Matt Wittwer, and Kevin Steiner.  Captains for 2017-18: Diego Camacho, Sam Walker, and Kevin Steiner.  Great season guys!

 

Congratulations to Irondale’s KnightKrawler Robotics Team on being a member of the winning alliance at the Lake Superior Regional competition and qualifying to compete at the FIRST World Championships in April.  The team was also awarded the “Gracious Professionalism Award.”  Additionally, team member and Irondale sophomore, Emily Davis was honored with the Dean’s List Finalist Award and our long time mentor, Nate Cmiel, was awarded the Woodie Flowers Finalist Award.

 

Irondale’s Drumline finished 1st at this weekend’s WGI Minneapolis Regional Championships.  The drumline recorded the highest score in the country of any group in their class so far this year and makes them the #1 ranked drumline in the country in their class.  The Knight’s Drumline will be performing a special exhibition of their show in the varsity gym after the band concertTHIS Thursday night.

 


Official Sponsor

News · Event Recap: Week of February 25 – March 3


Saturday, Feb 25th

Boys Varsity Wrestling
Individual Sections @ Stillwater Area High School
N/A
Boys Varsity Swimming
Section Finals @ Minnetonka East Middle School
N/A

Sunday, Feb 26th

No event results

Monday, Feb 27th

No event results

Tuesday, Feb 28th

Boys Freshman Basketball B
@ Centennial High School
N/A
Boys Freshman Basketball A
@ Centennial High School
N/A
Boys Junior Varsity Basketball
@ Centennial High School
N/A
Boys B Squad Basketball B Team
@ Centennial High School
N/A
Boys Varsity Basketball
@ Centennial High School
N/A

Wednesday, Mar 1st

Girls Varsity Basketball
@ Champlin Park High School
N/A

Thursday, Mar 2nd

Boys Varsity Wrestling
State Tournament @ U of M Acquatic Center
N/A
Boys Varsity Swimming
State Tournament @ U of M Acquatic Center
N/A

Friday, Mar 3rd

Boys Freshman Basketball B
vs. Elk River
N/A
Boys Freshman Basketball A
vs. Elk River
N/A
Boys B Squad Basketball B Team
vs. Elk River
N/A
Boys Junior Varsity Basketball
vs. Elk River
N/A
Boys Varsity Swimming
State Tournament @ U of M Acquatic Center
N/A
Boys Varsity Wrestling
State Tournament @ U of M Acquatic Center
N/A
Boys Varsity Basketball
vs. Elk River
N/A

Official Sponsor

News · Speech Team News


The Irondale Speech Team has done it again! At this past Saturday’s Mankato East H.S. Fiesta Speech, the team placed 3rd overall.  Team Captain Katie Robertson took 1st Place in her category of Informative Speaking, while Senior Team Captain, Huda Yusuf earned 3rd Place in Poetry. Second Senior Captain, Louis Demonakos and his partner earned 4th place in Duo Interpretation and several other students earned awards as well. Great job team!


Official Sponsor

News · Boys’ Swim News!


Saturday Night at the Boys Swim Section 5AA Finals the  Team Finished 3rd .

 – GOING TO STATE: 

 100 Fly: Greg Pehl 2nd with a new School Record!

 200 Free Relay w/1st place finish: Kevin Steiner, Mason Gehring, Greg Pehl, and Daniel Larson

 The Knights had some other great swim results:

200 Medley Relay w/3rd  place finish: Witter, Steiner, G. Pehl, and Larson;; 400 Free Relay w/4thplace finish: Gehring, N. Pehl, Walker, and Wittwer; 200 Free: Kevin Steiner 4th; Matt Wittwer 14th; 200 IM: Greg Pehl 4th , Mason Gehring 9th Nick Pehl 11th,, ; 50 Free: Daniel Larson 5th and Ben Huynh 15th; 100 Fly Mason Gehring was 5thand Diego Camachowas 16th ; 100 Free: Daniel Larson 7th and Sam Walker 13th; 500 Free: Ben Schley 15th; 100 Back: Matt Wittwer 4th and Nick Pehl 13th; and 100 Breast: Kevin Steiner7th, Sam Walker 8th, and Vincent Lia 10th.  Good luck at State Meet at U of MN Aquatic Center Friday &Saturday.  Go Knights!

The Boys Section Swim & Dive team also qualified as Silver Academic Level with a 3.53!


Official Sponsor

Boys Junior Varsity Wrestling, Boys Varsity Wrestling · Eight Irondale Wrestlers Place At Section!


The Following Irondale Wrestlers Placed at the Section 4AAA tournament.

145  Sean Lafluer 3rd

170  Jake Spencer 3rd

120  Roland Cosey  4th

106  Charlie Dojan 5th

113  John Bendix  6th

160  Kerry Czech-Burggraff 6th

195  Kevin Henry  6th

220 Mahad Farah  6th 


Official Sponsor

News · All Teams Schedule: Week of February 27 – March 5


Here’s a preview of this week’s events for Irondale Senior High School, February 27 – March 5

MONDAY

February 27, 2017

No events happening

TUESDAY

February 28, 2017

4:00 PM Boys Freshman Basketball B
@ Centennial High School
SCHEDULE
4:00 PM Boys Freshman Basketball A
@ Centennial High School
SCHEDULE
5:30 PM Boys Junior Varsity Basketball
@ Centennial High School
SCHEDULE
5:30 PM Boys B Squad Basketball B Team
@ Centennial High School
SCHEDULE
7:00 PM Boys Varsity Basketball
@ Centennial High School
SCHEDULE

WEDNESDAY

March 01, 2017

No events happening

THURSDAY

March 02, 2017

6:00 PM Boys Varsity Wrestling
State Tournament @ U of M Acquatic Center
SCHEDULE
6:00 PM Boys Varsity Swimming
State Tournament @ U of M Acquatic Center
SCHEDULE

FRIDAY

March 03, 2017

4:00 PM Boys Freshman Basketball B
vs. Elk River
SCHEDULE
4:00 PM Boys Freshman Basketball A
vs. Elk River
SCHEDULE
5:30 PM Boys B Squad Basketball B Team
vs. Elk River
SCHEDULE
5:30 PM Boys Junior Varsity Basketball
vs. Elk River
SCHEDULE
6:00 PM Boys Varsity Wrestling
State Tournament @ U of M Acquatic Center
SCHEDULE
6:00 PM Boys Varsity Swimming
State Tournament @ U of M Acquatic Center
SCHEDULE
7:00 PM Boys Varsity Basketball
vs. Elk River
SCHEDULE

SATURDAY

March 04, 2017

6:00 PM Boys Varsity Swimming
State Tournament @ U of M Acquatic Center
SCHEDULE

SUNDAY

March 05, 2017

No events happening

Notes

Nothing more to add at this time. Make it the best week ever!


Official Sponsor

News · Event Recap: Week of February 18 – February 24


Saturday, Feb 18th

Boys Junior Varsity Hockey
@ Maple Grove
N/A
Boys Varsity Hockey
@ Maple Grove
N/A

Sunday, Feb 19th

No event results

Monday, Feb 20th

No event results

Tuesday, Feb 21st

Girls Freshman Basketball
@ Park Center High School
N/A
Boys Freshman Basketball A
vs. Park Center
N/A
Boys Freshman Basketball B
vs. Park Center
N/A
Girls B Squad Basketball
@ Park Center High School
N/A
Girls Junior Varsity Basketball
@ Park Center High School
N/A
Boys Junior Varsity Basketball
vs. Park Center High School
N/A
Boys B Squad Basketball B Team
vs. Park Center High School
N/A
Boys Varsity Basketball
vs. Park Center High School
N/A
Girls Varsity Basketball
@ Park Center High School
N/A

Wednesday, Feb 22nd

No event results

Thursday, Feb 23rd

Boys Varsity Swimming
Sections @ Minnetonka East Middle School
N/A

Friday, Feb 24th

Girls Freshman Basketball
@ Coon Rapids High School
N/A
Boys Freshman Basketball A
vs. Coon Rapids High School
N/A
Girls B Squad Basketball
@ Coon Rapids High School
N/A
Girls Junior Varsity Basketball
@ Coon Rapids High School
N/A
Boys Junior Varsity Basketball
vs. Coon Rapids High School
N/A
Boys B Squad Basketball B Team
vs. Coon Rapids High School
N/A
Boys Varsity Swimming
Sections @ Minnetonka East Middle School
N/A
Girls Varsity Basketball
@ Coon Rapids High School
N/A
Boys Varsity Basketball
vs. Coon Rapids High School
N/A

Official Sponsor

News · Boys’ Swim News


Last Night at the Boys Swim Section 5AA Prelims, the Knights had some great swim results.  Team members advancing to Finals include: 200 Medley Relay w/1st place finish: Witter, Steiner, G. Pehl, and Larson; 200 Free Relay w/2nd place finish: Steiner, Gehring, G. Pehl, and Larson; 400 Free Relay w/4thplace finish: Gehring, N. Pehl, Walker, and Wittwer; 200 Free: Kevin Steiner 4th; Matt Wittwer 13th; 200 IM: Greg Pehl 4th and Mason Gehring 9th; 50 Free: Daniel Larson 7th and Ben Huynh 14th; 100 Fly: Greg Pehl 2nd and Diego Camacho 15th; 100 Free: Daniel Larson 7th and Sam Walker 13th; 500 Free: Ben Schley 16th; 100 Back: Matt Wittwer 4th and Nick Pehl 12th; and 100 Breast: Kevin Steiner7th, Sam Walker 8th, and Vincent Lia 11th.  Good luck at Section Finals TOMORROW!  Go Knights!

 


Official Sponsor

News · Sean Lafluer and Ty Cobb seeded third in sections.


Irondale wrestlers recieving top 5 seed in the sections are as follows.

 

Sean Lafluer 3rd

Ty Cobb 3rd

Roland Cosey 5th

Charlie Dojan 5th

 

Go Knights


Official Sponsor

News · All Teams Schedule: Week of February 20 – February 26


Here’s a preview of this week’s events for Irondale Senior High School, February 20 – February 26

MONDAY

February 20, 2017

No events happening

TUESDAY

February 21, 2017

4:00 PM Boys Freshman Basketball B
vs. Park Center
SCHEDULE
4:00 PM Girls Freshman Basketball
@ Park Center High School
SCHEDULE
4:00 PM Boys Freshman Basketball A
vs. Park Center
SCHEDULE
5:30 PM Boys B Squad Basketball B Team
vs. Park Center High School
SCHEDULE
5:30 PM Girls Junior Varsity Basketball
@ Park Center High School
SCHEDULE
5:30 PM Boys Junior Varsity Basketball
vs. Park Center High School
SCHEDULE
5:30 PM Girls B Squad Basketball
@ Park Center High School
SCHEDULE
7:00 PM Boys Varsity Basketball
vs. Park Center High School
SCHEDULE
7:00 PM Girls Varsity Basketball
@ Park Center High School
SCHEDULE

WEDNESDAY

February 22, 2017

No events happening

THURSDAY

February 23, 2017

6:00 PM Boys Varsity Swimming
Sections @ Minnetonka East Middle School
SCHEDULE

FRIDAY

February 24, 2017

4:00 PM Boys Freshman Basketball B
vs. Coon Rapids High School
SCHEDULE
4:00 PM Girls Freshman Basketball
@ Coon Rapids High School
SCHEDULE
4:00 PM Boys Freshman Basketball A
vs. Coon Rapids High School
SCHEDULE
5:30 PM Girls B Squad Basketball
@ Coon Rapids High School
SCHEDULE
5:30 PM Boys B Squad Basketball B Team
vs. Coon Rapids High School
SCHEDULE
5:30 PM Girls Junior Varsity Basketball
@ Coon Rapids High School
SCHEDULE
5:30 PM Boys Junior Varsity Basketball
vs. Coon Rapids High School
SCHEDULE
6:00 PM Boys Varsity Swimming
Sections @ Minnetonka East Middle School
SCHEDULE
7:00 PM Girls Varsity Basketball
@ Coon Rapids High School
SCHEDULE
7:00 PM Boys Varsity Basketball
vs. Coon Rapids High School
SCHEDULE

SATURDAY

February 25, 2017

10:00 AM Boys Varsity Wrestling
Individual Sections @ Stillwater Area High School
SCHEDULE
4:00 PM Boys Varsity Swimming
Section Finals @ Minnetonka East Middle School
SCHEDULE

SUNDAY

February 26, 2017

No events happening

Notes

Nothing more to add at this time. Make it the best week ever!